CyberPower PDU15B12R 100 - 125 VAC 15A Basic PDU
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
The CyberPower PDU15B12R, a 12-outlet (rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 100 - 125 V 15A output. It distributes power to 12 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU15B12R has rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
Power Distribution
Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
Switch-Free Design
Safeguards against accidental power shutdown.
Network-Grade Plugs and Outlets
Long Input Power Cord
Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it's needed.
Cord Retention Tray
Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
  • 1U Rack Mount - Rugged industrial-grade metal housing
  • 120V AC - 50/60Hz - 15-amp electrical capacity with circuit breaker